Καλύτερος ο Καναδάς, κέρδισε την Ελλάδα 81-50

Ελλάδα - Καναδάς 50-81

Ο Καναδάς έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Εθνική μας ομάδα, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας κερδίζοντας την με 81-50. Οι παίκτριες του Καναδά επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ελληνική ομάδα. Η Ελλάδα από την άλλη πάλεψε αλλά δεν κατάφερε διεκδικήσει και πολλά από αυτό το ματς.

Ο Καναδάς λογιζόταν το μεγάλο φαβορί στην αναμέτρηση και μπήκε στο ματς θέλοντας να το αποδείξει από την αρχή. Παρά την καλή άμυνα της Εθνικής η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων φάνηκε από νωρίς. Η ομάδα του Καναδά πήρε προβάδισμα 10 πόντων μόλις στο τέταρτο λεπτό (5-15) και πλέον τα πράγματα είχαν αρχίσει να γίνονται δύσκολα για τις Ελληνίδες. Η άμυνα της Εθνικής παρέμενε καλή αλλά επιθετικά η εθνική δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Εθνική να είναι πίσω στο σκορ με 23-10.

Ο Καναδάς μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως και στο πρώτο. Έλεγξε τον ρυθμό, κράτησε την Ελλάδα μακριά από το καλάθι του και σταδιακά αύξησε τη διαφορά η οποία έφτασε στο +19 (29-10). Η Ελλάδα αντέδρασε και με ένα σερί 8-2 έριξε τη διαφορά στο +13 (31-18) αποσυντονίζοντας προς στιγμήν τον Καναδά. Η αντεπίθεση όμως της Ελλάδας δεν κράτησε που, οι Καναδές βρήκαν και πάλι ρυθμό και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Τελικά το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 51-25 υπέρ του Καναδά.

Η Εθνική μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αποδιοργανώσει ξανά τον Καναδά και να μειώσει τη διαφορά όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο (55-35). Οι Καναδές όμως έδειξαν ότι δεν είχαν όρεξη για αστεία και με ένα 10-0 πήγαν τη διαφορά στο +30 (65-35). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 66-38 και η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία. Ο Καναδάς συνέχισε να κυριαρχεί και να μην αφήνει την Ελλάδα να αντιδράσει και έτσι το τελικό 81-50 ήρθε λογικά.

Το επόμενο ματς της Εθνικής είναι αύριο (23/9) με την Γαλλία αλλά η πραγματική αναμέτρηση είναι την Τρίτη(25/9) με την Κορέα όπου θα παίξει σε αυτό το παιχνίδι την πρόκριση στη επόμενη φάση. Υπενθυμίζουμε ότι από τον όμιλο περνάνε τρεις ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 25-51, 38-66, 50-81

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Λύμουρα, Παυλοπούλου 8, Κοσμά 2, Χριστινάκη 6, Φασούλα 10, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 14, Νικολοπούλου, Σπανού 5, Καλτσίδου 5

Καναδάς (Θωμαϊδη): Κάρλετον, Ράινκοκ-Εκούνουε 11, Σκοτ 3, Κόλεϊ 1, Χάμπλιν 4, Λαγκλόις 7, Νερς 12, Γκοσέ 16, Αγίμ 4, Φιλντς 13, Ατσούα 8, Πλούφε 2