Νίκη χαραχτήρα μέχρι το 82'

Μεγάλη νίκη και βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ μετά από την επικράτηση επί της Βασιλείας με 2-1,
στις 31 Αυγούστου ο επαναληπτικός στην Ελβετία.
Παρ'ότι πιέστηκε στην αρχή από το 3-4-3 της Βασιλείας, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα στην πλειοψηφία του παιχνιδιού βρίσκοντας λύσεις από το κέντρο και τα πλάγια.Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από την Ελβετική ομάδα όπου άδειασε την άμυνα του ΠΑΟΚ με γρήγορο passing game αλλά ο Στόκερ έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη.

Από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και προειδοποίησαν με το σουτ του Κάνιας που ανάγκασε τον Κονέρ σε επέμβαση στο 25ο λεπτό ενώ στο 32' ο Ισπανός χαφ με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό πόδι από τα 30 μέτρα άνοιξε το σκορ.

Έπειτα από το γκολ ο ΠΑΟΚ συνέχισε να φορτώνει τα στατιστικά του με τελικές με το σουτ του Μάτος στο 36' και το σουτ του Λημνιού στο 51', με μία μικρή απάντηση από το άστοχο σουτ του Ριβέρος στο 59', ενώ στο 71' ο Ζαμπά δεν πρόλαβε να κάνει την χαμηλή σέντρα στον Πρίγιοβιτς για το δεύτερο τέρμα του Δικεφάλου, αλλά στο 80' ο Σέρβος επιθετικός σε συνεργασία με τον Δημήτρη Λημνιό νίκησαν την οργανωμένη άμυνα των Ελβετών με τον Πρίγιοβιτς να χρίζεται σκόρερ του δεύτερου τέρματος.

Στο 82ο λεπτό ήρθε από το πουθενά το γκολ της μείωσης για την Ελβετική ομάδα, με τον Κρέσπο να χάνει τον Αγιέτι και αυτός να στέλνει την κεφαλιά στα δίχτυα του Πασχαλάκη, κρατώντας την ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον επαναληπτικό της Ελβετίας στις 31 Αυγούστου.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε η παρουσία του Ζαμπά που ταλαιπώρησε την άμυνα της Βασιλείας, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Κάνιας που πέρα του τέρματος υποστήριξε πολύ την οργάνωση του παιχνιδιού, αλλά και ο Ελ Καντουρί, ο οποίος με την είσοδο του βοήθησε μεσοεπιθετικά τον ΠΑΟΚ.