Μουντιάλ 2018:Βέλγιο από ατσάλι,Βραζιλία-Βέλγιο 1-2

Βραζιλία και Βέλγιο αναμετρήθηκαν στο Καζάν για την φάση των "8" του Μουντιάλ.Η Βραζιλία απέκλεισε στους "16" του θεσμού το Μεξικό εύκολα με 2-0,ενώ το Βέλγιο απέκλεισε την Ιαπωνία με 3-2.
Ο νικητής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την Γαλλία στην επόμενη φάση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με την μπαλα να παίζεται στο κέντρο σε ένα παιχνίδι κατοχής και για τους δύο.Στο 13ο λεπτό σε μια στημένη φάση μετά από κόρνερ από τα δεξιά ο Φερναντίνιο έβαλε λάθος το κεφάλι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του Βελγίου.Η Βραζιλία μετά το γκολ που δέχτηκε έπρεπε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Στο 33ο λεπτό σε μια αντεπίθεση των Βέλγων ο Λουκάκου περνάει τους πάντες και δίνει δεξιά στον Ντε Μπρόινε ο οποίες κάνει ένα διαγώνιο σουτ και κάνει το 0-2.Η Βραζιλία πιέζει αλλά η άμυνα των Βέλγων είναι απροσπέλαστη.Το ημίχρονο τελειώνει κάπως έτσι με τους Βέλγους να προηγούνται με 0-2.

Στο ίδιο έργο θεατές στο δεύτερο μέρος με ένα μονόλογο κυριολεκτικά από την Βραζιλία.Εχει κλείσει στα καρέ τους,τους Βέλγους χωρίς όμως ουσία.Να σημειώσουμε ότι στο 67ο λεπτό του αγώνα η κατοχή είχε φτάσει στο 57% για τους Βραζιλιάνους εναντι 43% για τους Βέλγους.Να λοιπόν που η πίεση της Σελεσάο απέφερε καρπούς αφού στο 75ο λεπτό ο Ρενάτο με κεφάλια στην κίνηση έκανε το 1-2 και έδωσε άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι καθώς η Βραζιλία ψάχνει ένα γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.Στα λεπτά που απέμειναν η Βραζιλία δεν μπόρεσε να κάνει κάτι βρίσκοντας απέναντι της μια πολύ καλά διαβασμένη άμυνα και ένα πάρα πολύ καλό σήμερα Κουρτουά. Έτσι λοιπόν το Βέλγιο βρίσκεται στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου νικώντας με 1-2 την Βραζιλία.