Εχασε την πρώτη θέση μέσω VAR η Πορτογαλία!

Η Πορτογαλία έχασε μέσα από τα χέρια της την πρώτη θέση του Β Ομίλου και καλείται αν αντιμετωπίσει ην Ουρουγουαη στην επόμενη φάση.
Οι Πορτογάλοι πραγματοποίησαν μια εμφάνιση κατώτερη του μετρίου δίνουν άρα την ευκαιρία στους Ιρανούς να αγγίξουν το θαυμα!Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Κουαρεσμα έβαλε ίσως το καλυτερο γκολ του Μουντιάλ δίνοντας προβάδισμα στην Πορτογαλία με 1-0.Νωρις στο δεύτερο ημίχρονο ο Κριστιάνο Ροναλντο αστόχησε σε πέναλτι χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το 2-0 «κλειδώνοντας» την νίκη και την πρώτη θέση για την χώρα του.Στο 94ο λεπτό ο Καρίμ Ανσαριφαρντ ευστόχησε σε πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 1-1,στέλνοντας την Πορτογαλία να αντιμετωπίσει την υπερομάδα της Ουρουγουάης.