Οι Βίκινγκς αντέχουν εναντίον του Θεού

Αρχή του 4 ομίλου με την ομάδα έκπληξη του Euro 2016 εναντίον μια κλασσικής πρωταγωνίστριας των Mundial, την Αργεντινή.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας απλά αναγνώριση του αντιπάλου. Στο 19ο λεπτό όμως άλλαξαν τα πράγματα. Το Agüero με περίτεχνη ενεργεία απέφυγε έναν αντίπαλο και υπό την πίεση δεύτερου γύρισε και σκόραρε το πρώτο του γκολ στο Mundial. Εκεί κάνεις θα έλεγε πως η Ισλανδία θα έχανε πανηγυρικά. Όμως οι "Βίκινγκς" σε ένα ξέσπασμα στο 23ο λεπτό κατάφεραν με αντεπίθεση να γράψουν το 1-1 με τον, γνώριμο από το πέρασμα του στον Ολυμπιακό,  Finnbogason. Από εκεί και πέρα οι ομάδες κατέβασαν απόδοση και με μέτριο ποδόσφαιρο δεν κατάφεραν πολλά. Έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή μπήκε με περισσότερη διάθεση. Το αποτέλεσμα; Κέρδισε πέναλντι το οποίο όμως έχασε με εκτελεστή τον Μέσσι. Από εκεί και πέρα όμως οι Ισλανδοί έπαιξαν μια τρομακτική άμυνα. Με το που κάποιος παίκτης της Αργεντινής έπαιρνε μπάλα αμέσως τον κάλυπταν κυριολεκτικά 3 παίκτες. Αυτό δεν άφησε την Αργεντινή να κινηθεί στον χώρο όπως έχουμε συνηθίσει από μια τέτοια ομάδα και μπλόκαρε. Να σημειωθεί ότι οι Ισλανδοί πήραν τον βαθμό, όχι γιατί έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο αλλά, γιατί δεν άφησαν την Αργεντινή να παίξει το ποδόσφαιρο που ξέρει.