Τυπική διαδικασία, Βέλγιο-Τυνησία 5-2

Την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου άνοιξαν σήμερα στις 15:00 Βέλγιο και Τυνησία.
Το Βέλγιο μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ της ομάδας της Τυνησίας. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Αζάρ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Βελγίου. Παρά το γκολ το Βέλγιο συνέχισε στον ίδιο ακριβώς ρυθμό και στο 16ο λεπτό μετά από λάθος τον αμυντικών της Τυνησίας ο Μέρτενς πήρε την μπάλα τη έδωσε στον Λουκάκου και αυτός έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα να στείλει την μπάλα στο πλεκτό και να κάνει το 2-0. Μετά την σέντρα στην πρώτη στημένη φάση της η Τυνησία έκανε το 2-1 με κεφάλια του Μπρον στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κουρτουά. Το Βέλγιο μετά από αυτό συνέχισε να πιέζει και στο 45+3 ο Λουκάκου με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-1 και "έπιασε" τον Ρονάλντο στην θέση του πρώτου σκόρερ στην διοργάνωση. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές το Βέλγιο να πιέζει και η Τυνησία να προσπαθεί να βρει λύσεις. Στο 51ο λεπτό ο Αζάρ έκανε το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σήμερα. Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο ρυθμός έπεσε και στο 90ο λεπτό ο Μπατσουάγι έκανε το 5-1για το Βέλγιο. Οι Τυνήσιοι ομως δεν είχα  πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 90+3 ο Καζρί έκανε το 5-2.