Το πάλεψε το Περού,άντεξε η Δανία ,Περού - Δανία 0-1

Η Δανία άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το Μουντιάλ
επικρατώντας του Περού με 1-0.Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε θέαμα και δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις.Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν το χαμένο πέναλτι του Κουέβας στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.Στο δεύτερο ημίχρονο το Πέρου έχανε τις ευκαιρίες την μία μετά την άλλη,ενώ η Δανία χρειάστηκε μόνο μία κόντρα επίθεση για να πετύχει γκολ.Ο Έρικσεν πήρε τη μπάλα σε αντεπίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πόουλσεν στα αριστερά, εκείνος πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό από πλάγια θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Δανίας.Το γκολ αυτό όχι μόνο δεν πτόησε τους Περουβιανούς αλλά αντίθετα τους πείσμωσε να ισοφαρίσουν.Βρήκαν όμως μπροστά τους έναν απίθανο Σμάιχελ που κράτησε το μήδεν και χάρισε την νίκη στην Δανία.Επόμενα ματς για τις δύο ομάδες,είναι την πέμπτη με την Δανία να αντιμετωπίζει την Αυστραλία και το Περού την Γαλλία.