Καταπληκτικό παιχνίδι και νίκη πέτυχε η Μονακό

Μία σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε πρίν λίγο η Μονακό κόντρα στην Λούντβιχσμπουργκ με 87-65 στέλνοντάς την στον τελικό του BCL.
Αν και ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο σχετικά καλά(20-11) η έλλειψη συγκέντρωσης,η έλλειψη ρυθμού στην επίθεσή της και η όχι και τόσο καλή άμυνά της για έναν τέτοιο σημαντικό αγώνα στάθηκαν "εμπόδιο" στο να "κοντραριστεί" η Λούντβιχσμπουργκ με την Μονακό.Η Μονακό δεν κατάφερε να κάνει "κτήμα"της τις βολές (4/12) και έτσι η Λούντβιχσμπουργκ στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει το 20-11.Η Μονακό όμως βγήκε στην δεύτερη περίοδο με καθαρό μυαλό και αποφασιστικότητα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε εφτά λεπτά σε 28-28.Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Αμάρα Σι με δύο δικά του σημαντικά καλάθια έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρείς πόντους(44-47).Μετά όλα ήταν πιο εύκολα για την γαλλική ομάδα με τον ψηλό της τον Ελμεντίν Κικάνοβιτς να κάνει ενα πολύ καλό παιχνίδι πετυχαίνοντας 19 πόντους και οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 87-65 και στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα:20-11,38-36,54-61,65-87