Πέρασε αγχωτικά η Λίβερπουλ,Ρόμα- Λίβερπουλ 4-2

Η Λίβερπουλ κατάφερε παρά το μεγάλο πλεονέκτημα του 5-2 να  αγχώσει τους οπαδούς της στο τέλος απέναντι σε μία ανώτερη και ψυχωμένη Ρόμα,αλλά  θα βρεθεί παρά την ήττα με 4-2  στο τελικό στo  Κίεβο εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης η οποία θα υπερασπιστεί τον τίτλο για 3η συνεχόμενη χρονιά.Το ματς από την αρχή του είχε γοργό ρυθμό.Η Ρόμα ήθελε επειγόντως ένα γρήγορο γκολ δημιουργούσε ευκαιρίες όμως δεν το πέτυχε.Η Λίβερπουλ από την άλλη όντας πιο αποτελεσματική κατάφερε  να προκριθεί πρώτη με τον Μανέ.Στο 14ο λεπτό ισοφάρισε η Ρόμα χάρη σε ένα απίθανο αυτογκόλ του Μίλνερ.Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύομενη ξανά ένα λάθος γύρισμα του Τζέκο στην καρδιά της άμυνας της Ρόμα με κεφάλια από κοντά  ο Βαινάρντουμ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2.Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα ισοφάρισε με τον  Τζέκο  και  βρέθηκε μπροστά στο σκορ με ένα εξαιρετικό σουτ του Ναιγκολάν και στο 90ο λεπτό ο Σκόμινα έδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο Βέλγος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση στον τελικό.Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Λίβερπουλ θα ξαναβρεθεί σε τελικό Τσαμπίονς Λιγκ μετά από 11 χρόνια.