Τα αποτελέσματα των ημιτελικών του Europa League

Η Αρσέναλ αδίκησε τον εαυτό της και κατάφερε να ισοφαριστεί
στο 82ο λεπτό από μία ψυχωμένη Ατλέτικο η οποία έπαιζε με 10 από το 9ο λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης του Βρσάλικο.Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά  ο Λακαζέτ και εκεί που όλα δείχνουν να τελειώνει το ματς με 1-0 έρχεται μία ανυποψίαστη βαθιά μπαλιά προς τον Γκριεζμάνν ο Κοσιελνύ χάνει την φάση ο Γάλλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Οσπίνα η μπάλα κόντραρε πάνω του και ξανακατέληξε στον Γκριεζμάνν  ο οποίος σούταρε και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του πεσμένου Μουσταφί.Έτσι η Ατλετικό πήρε μία χρυσή ισοπαλία για τον επαναληπτικό στην Ισπανία.
Στο άλλο παιχνίδι η Μαρσέιγ με δύο γκολ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι της Σάλτσμπουργκ.Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Παγέτ ο Thauvin  πήδηξε ψηλότερα από όλους και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα.Στο 62ο λεπτό μετά από μια πλαγιοκόπηση του Παγέτ από την αριστερή πλευρά πάσαρε στον N'Jie  ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 και να δώσει στην Μαρσείγ  την νίκη που θα την οδηγήσει ενδεχομένως στον τελικό.