Μόνο οι φανέλες θύμιζαν Ολυμπιακό στο Κάουνας

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός. Πραγματοποιώντας κακή
εμφάνιση στο Κάουνας, με τραγικά ποσοστά ευστοχίας, ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις με σκορ 80-60, βγάζοντας από τα μέσα του ματς μια εικόνα σαν να έχει παρατήσει το ματς. Πλέον οι Λιθουανοί προηγούνται με 2-1 στη σειρά και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο για το final-4 του Βελιγραδίου.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν σκορ ως επί το πλείστον από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Τα δυσάρεστα ξεκίνησαν από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισαν να γίνονται αρκετά άστοχοι, ενώ η Ζαλγκίρις υπερίσχυε στο παιχνίδι των επαφών και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 47-36.

Οι γηπεδούχοι έχοντας φέρει το ματς στα μέτρα τους ήταν ακόμα πιο αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι αρχικά την αμυντική αδυναμία του Μπράουν, τον οποίον και σημάδεψαν στην επίθεσή τους και πέτυχαν διαδοχικούς πόντους. Από την μεριά του ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο φάνηκε να συνέρχεται και μείωσε στους 7 πόντους (53-46 στο 26'). Ένα σερί 14-4 της Ζαλγκίρις όμως εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (67-50) στο 30'.

Έπρεπε να κυνηγήσει ο Ολυμπιακός στο δ' δεκάλεπτο, ήταν αναπόφευκτο να τα βρει σκούρα απέναντι στους σκληροτράχηλους Λιθουανούς που είχαν και την ώθηση από την κερκίδα, αλλά η προσπάθεια της Ελληνικής ομάδας δεν αποτυπώθηκε στο παρκέ. Η ομάδα του Σάρας φάνηκε να διαχειρίζεται με χαρακτηριστική άνεση την υπέρ της διαφορά και πολύ πιο εύκολα από ό,τι όλοι περίμεναν σημείωσε το 2-1 στη σειρά. Η στιγμή της αντίδρασης για τον Ολυμπιακό πρέπει να είναι το βράδυ της Πέμπτης. Δεν θα υπάρχει άλλη ευκαιρία, εάν θέλουν οι ερυθρόλεκοι να βρεθούν στο Βελιγράδι.

Τα σκορ των δεκαλέπτων:

21-19, 47-36, 67-50, 80-60

Οι συνθέσεις:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σ. Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6 (6 ασίστ), Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάλιους, Μιλάκνις 1 (0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 8 (6 ασίστ), Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Μπράουν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαπέτρου 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/9 βολές), Μιλουτίνοβ 3, Στρέλνιεκς 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.