Είσαι βασίλισσα πώς να το κάνουμε ; 83-88 τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ!

Άφθονο θέαμα προσέφεραν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας 2018 στα "2 Αοράκια" του Ηρακλείου.Τελικός νικητής και κάτοχος του τροπαίου η ΑΕΚ του Σάκοτα με 83-88.
Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με το πόδι στο "γκάζι" και με πολύ ευστοχία στα σουτ αποκτώντας μια μικρή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-26).  Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα του Σάκοτα, η οποία προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, για να επιστρέψει ο Ολυμπιακός με ένα καλό δίλεπτο προς το τέλος της πρώτου ημιχρόνου (42-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι, ο Ολυμπιακός πέρασε και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (61-60), αλλά η "Ενωση" είχε ξανά απάντηση και ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (63-65).

Την νίκη κατάφερε εν τέλει να πάρει η ΑΕΚ αφού κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του πάντα έμπειρου και επικίνδυνου Ολυμπιακού με τελικό σκορ 83-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88