Palau... OAKA!

Το 9/9 είναι πλέον γεγονός στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός χωρίς να ''φορτσάρει'' ιδιαίτερα, υπέταξε την Μπαρτσελόνα με 84-75, βασιζόμενος κυρίως στην άμυνά του. Η ομάδα του Πασκουάλ άρχισε σταδιακά να πατάει γκάζι στην τρίτη περίοδο όπου και άρχιζε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας, σε μια μέρα μάλιστα που το τρίποντο δεν ήταν το ''φόρτε'' των ''πρασίνων'' (4/21)

Ο Mr Double Double, Νικ Καλάθης (17π.,12ασ.), μαζί με την πολύτιμη συνδρομή των Γκίστ (17π., 6ρ.) και Σίγκλετον (14π.) έβαλαν το ''νερό στο αυλάκι'' για να σφραγίσουν την 12η νίκη του ''τριφυλλιού'' σε 17 ματς στην Ευρωλίγκα.

Ο Ερτέλ ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς ''μπλαουγκράνα'', σημειώνοντας 18 πόντους και είχε βοηθήσει κυρίως στο πρώτο ημίχρονο την ομάδα του να πάρει κάποιες μικρές διαφορές (25-32). Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο γνώρισε την 11η ήττα της στον θεσμό, την στιγνή που προέρχονταν δυο σερί ''ροζ φύλλα'' κόντρα στις δυο ρωσικές εκπροσώπους της Ευρωλίγκα (Κίμκι εκτός, Τσσκα εντός)

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75