Αήττητο ήταν και πάει...

Ο Παναθηναϊκός αν και έλεγχε το ματς κόντρα στην Τσσκα, δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 70-75. Αυτή ήταν και η πρώτη εφετινή εντός έδρας ήττα για το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ.

Οι δυο ομάδες έκλεισαν σχεδόν ισόβαθμες το ημίχρονο (29-31), με τον Παναθηναικό να ''πατάει γκάζι'' στα μέσα της τρίτης περόδου παίρνοντας μάλιστα και αέρα 10 πόντων (45-51). Η Τσσκα αντέδρασε, ισοφάρισε το ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σκορ ήταν ''ρευστό'' έως και ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με ένα τρίποντο - μαχαιριά  κλείδωσε τη νίκη για την ''αρκούδα'', η οποία απέχει πλέον δυο βαθμούς από τους διώκτες της.

Ο Ισπανός μέτρησε 21 πόντους, για να πλαισιωθεί από τους Χίγκινς (14π.), Χάντερ (12π.) και Ντε Κολό (10π.). Από πλευράς Παναθηναικού, οι Νίκος Παππάς με 14 πόντους, Νικ Καλάθης (13π, 11ασ.) και Θανάσης Αντετοκούνμπο με 13 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα) πάλεψαν αλλά δίχως αντίκτυπο, καθώς η ομάδα τους δεν κατέφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75