Τρίποντο κορυφής,Ολυμπιακός- ΠΑΣ Γιάννενα 1-0

Με λυτρώτη τον Μάρκο Μάριν
ο Ολυμπιακός  ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννενα και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλων,αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα έχοντας 32 βαθμούς.Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το σημείωσε ο Μάρκο Μάριν στο 63ο λεπτό.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Απειλητικός ο Ολυμπιακός,ισορρόπησε το ρυθμό του αγώνα ο ΠΑΣ
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με το καλημέρα να προηγηθεί στο σκορ ώστε να βάλει τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση.Ο ΠΑΣ όμως μπορεί να μην ήταν σχεδόν καθόλου απειλητικός προς την εστία του Προτό,έκλεισε καλά τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε τον Ολυμπιακό να βρει τέρμα.Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους έγινε στο 4ο μόλις λεπτό σε ένα απευθείας φάουλ του Φορτούνη, το οποίο απέκρουσε ο Γιαννίκογλου εντυπωσιακά.Για τον ΠΑΣ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 23ο λεπτό όταν το μακρινό σουτ του Μανθάτη κατέληξε άουτ.Στο 29ο λεπτό σημειώθηκε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Μάριν εκτέλεσε φάουλ με πάσα ο Φορτούνης πάσαρε στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ χωρίς ωστόσο η μπάλα να βρει  κάποιον   και κατέληξε άουτ.Η τελευταία φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Ολυμπιακό, ο  Φορτούνης πήρε την μπάλα από τον Μάριν, σούταρε με κακή ισορροπία και υπό επιτήρηση αντιπάλου του μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα ο Γιαννίκογλου να μπλοκάρει την μπάλα.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Όπως άρχισε το πρώτο ημίχρονο έτσι συνέχισε και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός,ο οποίος είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο 50ο λεπτό όταν ο   Οφόε έδωσε κάθετη στον Ανσαριφάρντ, αυτός έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού.Στο 63ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό από προσωπική ενεργεία του Μάρκο Μάριν σούταρε με το δεξί από πλάγια θέση έξω από την περιοχή και  η μπάλα κατέληξε στην απέναντι δεξιά γωνία για το 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ, λυτρώνοντας τον Ολυμπιακό.Στο 73ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ έπειτα από κάθετη του Οφόε, έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα βρήκε όμως το οριζόντιο δοκάρι.Μέχρι το τέλος του ματς,δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό χάρη στον Μάρκο Μάριν κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννενα με 1-0 και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς.
H 11άδα του Ολυμπιακού: Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οτζίτζα Οφόε, Μάριν, Φορτούνης και Ανσαριφάρντ.
H 11άδα του ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Λίλα, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Μανθάτης, Αποστολόπουλος, Χαλκιαδάκης και Μπέριος.