Ξάνθη-Ατρόμητος 0-2, συνεχίζει στην κορυφή!

Σημαντική νίκη απέσπασε ο Ατρόμητος στα Πηγάδια από την Ξάνθη με 0-2
, και συνεχίζει να είναι σε τροχιά κορυφής.Το σκορ άνοιξε στο 41ο λεπτό ο Ουαρντά  και το τελικό το διαμόρφωσε ο Ντιγκινί στο 83ο λεπτό .Με αυτή την νίκη ο Ατρόμητος είναι στους 19 βαθμούς και φύσικα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Ξάνθη είναι στην 9η θέση με 10 βαθμούς.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Ξάνθη να προσπαθεί να επιτεθεί με αξιώσεις στην εστία του Γιάννιωτη χώρις ωστόσο να το καταφέρνει,εξαιτίας  της εξαιρετικής για ακομή μία αγωνιστική τακτικής του Ατρομήτου, ο οποίο δεν αφήνε κένα για να γίνει απειλητική η Ξάνθη.Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στον Ατρόμητο και στην κεφαλιά του Ντάουντα στο 27ο λεπτό η οποία πέρασε άουτ.Γενικά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ενάν πολύ καλό ρυθμό στο ματς με τις περισσότερες ευκαιρίες να γίνονται από πλευράς των φιλοξενούμενων.Στο 33ο λεπτό ο Ουάρντα απείλησε με σουτ τον Ζίβκοβιτς και στο 41ο λεπτό τον νίκησε από απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνοντας το 1-0 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στο 47ο λεπτό ο Γέντρισεκ βρέθηκε απέναντι στον Γιαννιώτη, ύστερα από πάσα του Μπαξεβανίδη, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου με τρομερή επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του.Η Ξάνθη με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους κυνηγούσε την ισοφάριση και πίεζε περισσότερο, με αποτέλεσμα οι ακρίτες να έχουν την κατοχή, ενώ ο Ατρόμητος να απειλεί από αντεπιθέσεις.Στο 70ο λεπτό ο Μπαξεβανίδης απείλησε με διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Γιαννιώτη.Ο Ατρόμητος διπλασίασε τα τέρματα του με την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του στο δεύτερο μέρος.Στο 83ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Ντιγκίνι έπιασε σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Ατρόμητο να παραμένει στην κορυφή περιμένοντας πλέον τα αποτελέσματα της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ που παίζουν με Πανιώνιο και Αστέρα Τρίπολης αντίστοιχα.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μπρίτο, Κίκε, Γέντρισεκ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντιγκινί, Ντάουντα.