Απλά και εύκολα,ΠΑΟΚ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 1-0

Ο ΠΑΟΚ αναμετρήθηκε με τον ΠΑΣ Γιάννενα στο πλαίσιο της 5η αγωνιστικής
του πρωταθλήματος.Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ έπειτα με τον Πρίγιοβιτς να βρίσκει  ξανά δίχτυα και να σημειώνει το 2ο του γκολ σε 2 παιχνίδια.Το σκορ έμεινε στο 1-0 με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στους 11 βαθμούς και τον ΠΑΣ να μένει στους 6 βαθμούς.

Δραστήριος ο ΠΑΟΚ,εξαιρετική η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΣ
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων,και τον ΠΑΣ σε έναν πιο  παθητικό ρόλο να αμύνεται εξαιρετικά.Οι Τζιμόπουλος,Μιχαήλ και Γαρουφαλιάς δεν απέτρεπαν στους μέσους του ΠΑΟΚ να γίνουν απειλιτικοί εξού και η μία μόλις τελική σε εστία στο 38ο λεπτό σε σουτ του Μαουρίτσιο.Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήρθε για τον Δικέφαλο με την κεφαλιά του Ελ Καντουρί να περνά εκτός.Στο 10ο λεπτό το σουτ του Τσίμιροτ από πάσα του βιερινία πέρασε πάλι άουτ.Στο 11ο λεπτό είχαμε εξαιρετική προσπαθεία των παικτών του ΠΑΟΚ όταν ο Πέλκας πάσαρε στον Πρίγιοβιτς και αυτός με μία πάσαρε στον Ελ Καντουρί ο οποίος δεν μπορούσε να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα εξαιτίας της πίεσης του Μιχαήλ.Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Κοζορώνης έπιασε την κεφαλιά  και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια του Ρέι.Στο 25ο λεπτό εξαιρετική η ενέργεια του Πέλκα ο οποίος πέρασε τον Γαρουφαλιά και τον Μιχαήλ πέρνωντας το φάουλ από τον Μαυροπάνο σε καλό σημείο.Το φάουλ εκτελέστηκε βρήκε στα σώματα,ξανασούταρε ο Ελ Καντουρί,η μπάλα έφτασε στον καλυπτόμενο Μαουρίτσιο ο οποίος πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα άουτ.Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στις ευκαιρίες των παικτών του ΠΑΟΚ κάνοντας μάλιστα το πρώτο σουτ εντός εστίας.Στο 34ο λεπτό ο Τζημόπουλος σέντραρε στον Κοζώρωνη  ο οποίος έπιασε με την μία το σουτ αναγκάζοντας τον Ρέι να πέσει στην γωνία του και να αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.Στο 38ο λεπτό ο Μαουρίτσιο αυτή την φορά βρήκε εστία με τον Βελλίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.Η τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν η φάση του αγώνα.Ο Μάτος σέντραρε ο Πρίγιοβιτς με μία περιστροφική κίνηση πίανει την κεφαλιά,στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.Μία κίνηση που σίγουρα δείχνει την εξαιρετική τεχνική καταρτίση του επιθετικού του ΠΑΟΚ.Έτσι,μετά από ένα γεμάτο από φάσεις ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
 Αύξησε την πίεση του ο ΠΑΟΚ και πέτυχε το γκολ
Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει την πίεση του και τον ΠΑΣ μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος να κουραστήκε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρίσκει ανοίγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με σουτ του Ελ Καντουρί το οποίο έπιασε εύκολα ο Βελλίδης στο 51ο λεπτό.Εξαιρετική χαμένη ευκαιρία στο 53ο λεπτό με τον Πρίγιοβιτς να πλασάρει μέσα στην περιοχή η μπάλα να βρίσκει στον Μάτος  να αλλάζει τροχιά και να δυσκολεύει τον Βελλίδη ο οποίος όμως κατάφερε να την βγάλει έξω από την εστία του.Στο 55ο λεπτό βρήκε το γκολ ο ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Τσίμιροτ ο Μάτος βρήκε την μπάλα με κεφαλιά πασάρει στον Πρίγιοβιτς  ο οποίος από κοντά πλάσαρε για να διαμορφώσει το 1-0.Μετά το γκολ συνέχισε την πίεση στα καρέ του Βελλίδη, με τον Πέλκα να πραγματοποιεί ένα καλό σουτ το οποίο απέκρουσε  ο Βελλίδης.Ο ΠΑΣ Γιάννενα αναγκάστηκε να γίνει πιο επιθετικός για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.Ο Γιάννης Πέτρακης έδρασε από τον πάγκο βάζοντας τον Καρίμ Σολτάνι στο ματς.Ο ΠΑΣ όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να δημιουργεί πάλι μία ευκαιρία στο 64ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Μαυροπάνου ο Πέλκας πραγματοποίησε σουτ το οποίο όμως πήγε έξω από την εστία του Βελλίδη.Η τελευταία φάση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 90ο λεπτό όταν το σουτ  του Λημνιού εκτός περιοχής κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Βελλίδη.Το ματς έληξε 1-0 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει 3 πολύτιμους βαθμούς να φτάνει τους 11 βαθμούς και να περιμένει με αρκετό ενδιαφέρον τον ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό.
ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

Λουτσέσκου: "Το πιο δύσκολο ήταν να σκοράρουμε, γιατί εάν σκοράραμε τρία γκολ σήμερα θα παίζαμε με καλύτερη ψυχολογία. Στο ποδόσφαιρο, ξέρετε, εάν είσαι στο 1-0 κι έχεις χάσει πολλές ευκαιρίες είναι δύσκολο να το διαχειριστείς στο τέλος".

Πετράκης: "Δύσκολη η δουλειά μας σήμερα γιατί παίζαμε με ομάδα με πολλή ποιότητα. Παίζαμε με παίκτη λιγότερο στη φάση του γκολ και χάσαμε την ισορροπία μας. Εάν δεν τύχαινε αυτή η στιγμή, ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου. Υπήρχε πολλή ζέστη και για τις δύο ομάδες".