Παράσταση για έναν ρόλο στο Old Trafford Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ4-0Γουέστ Χαμ

Πραγματοποιώντας επίδειξη δύναμης η Γιουναίνεντ υποδέχθηκε την Γουέστ Χαμ
για την πρώτη αγωνιστική της Premier League,πέτυχε μία εμφατική νίκη με 4-0.Το σκορ διαμορφώθηκε με 2 γκολ του Λουκάκου 1 γκολ του Μαρσιάλ ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς και ένα γκολ του Πογκμπά προς το τέλος του αγώνα.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γιουνάιτεντ όπως ήταν αναμενόμενο να ελέγχει τον ρυθμό του ματς και να δημιουργεί φάσεις στην εστία του Χάρτ.Οι Ρασφορντ,Μικιταριάν  και Πογκμπά προσπαθούσαν να τροφοδοτήσουν είτε με κάθετες πάσες είτε με γεμίσματα τον Λουκάκου.Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήταν το σουτ του Μικιταριάν  το οποίο κατέληξε άουτ στο 11ο λεπτό ενώ την ίδια μοίρα είχε και το σουτ του Μπλάιντ στο 15ο λεπτό.Η μεγάλη στιγμή για τους Κόκκινους ήρθε στο 17ο λεπτό όταν μετά την κάθετη πάσα του Μικιταριάν ο Μάτα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χάρτ ο οποίος απόκρουσε ο Μάτα ξαναγεμίσε προσπαθώντας να βρει τον Λουκάκου ο οποίος όμως έχασε την μπάλα από τους αμυντικούς της Γουεστ Χαμ.Μία παρομοία στιγμή είχαμε 10 λεπτά αργότερα,στο 27ο λεπτό όταν ο Πογκμπά με μία εκπληκτική μπαλιά βρίσκει τον Μάτα   ο οποίος σε πρώτο χρόνο πασάρει στον Λουκάκου όμως η άμυνα της Γουέστ Χαμ απομάκρυνε την μπάλα.Η Γιουναιτεντ πρέσαρε σε όλο το γήπεδο και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Χαρτ με την Γουέστ Χαμ σε έναν πιο παθητικό ρόλο να αμύνεται.Το γκολ ήρθε στο 33ο λεπτό όταν Ομπιάγκ έκανε λανθασμένη πάσα η οποία κόντραρε πάνω στον Μάτιστς είχε τελικό αποδέκτη τον Ρασφορντ ο οποίος προχώρησε γρήγορα μπροστά και με μία καθέτη πάσα ξεγέλασε την άμυνα της Γουέστ Χαμ,τροφοδοτώντας τον Λουκάκου  ο οποίος με ένα πλασαριστό σουτ νίκησε τον Χαρτ και πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην σεζόν ανοίγοντας λογαριασμό στους Κοκκίνους  Διαβόλους.Η Γουέστ Χαμ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ φαινόταν πάλι διστακτική,αδύναμη να αναλάβει προτοβουλιες επιθετικά είχε μόνο μία καλή στιγμή προς το τέλος του ημιχρόνου όταν το σουτ του Φερνάντες  μέσα στην περιοχή το απέκρουσε ο Ντε  Χέα με σχετική ευκολία.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο χαρακτήρας του ματς δεν άλλαξε, με την Γιουναίτεντ να επιβάλλει τον ρυθμό και η Γουέστ Χαμ από την άλλη πρόσεχε περισσότερο την άμυνα της.Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 48ο λεπτό όταν ο Ράσφορντ  σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εξώ από την εστία του Χάρτ.Στο 52ο λεπτό μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μικιταριάν ο Λουκάκου κέρδισε όλους στον άερα, και με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 2-0 πολύ γρήγορα στο 2ο ημίχρονο.Η Γουέστ Χαμ μετά από αυτό το γκολ αποφάσισε να προωθηθεί περισσότερο μπροστά ώστε να  κάνει μία τελική προσπάθεια στην εστία του Ντε Χέα.Στο 58ο λεπτό μετά από γέμισμα του Μαζουακόύ ο Αρναούτοβιτς πιάνει την κεφαλιά όμως την έστειλε λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια.Μία άλλη σημαντική στιγμή στο ματς  ήταν στο 62ο λεπτό όταν ο Ράσφορντ έτρεξε προς την περιοχή, πάσαρε στον Μικιταριάν ο οποίος έδωσε γρήγορα στον Λουκάκου που σε πρώτο χρόνο σούταρε όμως ο Ζαμπαλέτα ήταν εκεί για να απομακρύνει τον κινδύνο.Τρία λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ πραγματοποίησε ατομική ενέργεια,έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το δεξιό δοκάρι του Χαρτ.Στο 75ο λεπτό ο Λουκάκου ψάχνοντας το τρίτο γκολ σούταρε άλλα η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του Χαρτ.Προς το φινάλε του ματς και με την Γουεστ Χαμ να δείχνει σημάδια κόπωσης σε αντίθεση με την Γιουνάιτεντ που είχε αποθέματα ενέργειας κατάφερε να πετύχει 2 γκολ σε 3 λεπτά σφραγίζοντας μία εκπληκτική εμφάνιση.Το πρώτο ήρθε στο 88ο λεπτό με τον Μαρσιάλ να νικά σε τετ-α-τετ τον Χαρτ, ενώ το 4-0 διαμορφώθηκε με τον Μαρσιάλ αυτή την φορά σε ρόλο δημιουργού να πασάρει στον Πογκμπά ο οποίος με ένα εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ.
Κορυφαίος:Παρά το γεγονός ότι ο Λουκάκου πέτυχε δύο γκολ, ο Ράσφορντ ήταν καταλυτικός για την επιθετική λειτουργία της Γιουναιτεντ καθώς πραγματοποίησε δύο ασσιστ , έκανε πολλά τρεξίματα και λίγο έλειψε να σκοράρει αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σταματώντας στο δοκάρι.
Που κρίθηκε το ματς: Στο δεύτερο γκολ το οποίο ήρθε και πολύ νωρίς στο 2ο ημίχρονο και δεν άφησε περιθώρια στην Γουέστ Χαμ να κυνηγήσει κάτι από το παιχνίδι.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Τζόουνς, Μπλιντ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα (76' Φελαϊνί), Μχιταριάν (88' Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (80' Μαρσιάλ), Λουκακού.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ριντ, Ογκμπόνα, Μαζουακού (81' Κρέσγουελ), Νόμπλ (61' Ράις), Ομπιάνγκ, Αγιού, Φερνάντες (60' Σακό), Αρναούτοβιτς, Ερνάντες.