Ήττα από την Γαλλία για την Εθνική Εφήβων- στόχος η 7η θέση

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήξερε από την αρχή το δύσκολο έργο που καλούταν να αντιμετωπίσει.
Η απουσία του Δημήτρη Μωραΐτη λόγω τραυματισμού έβαλε την Ελλάδα με την πλάτη στον τοίχο και συνεπακόλουθα ήρθε η βαριά ήττα από την Γαλλία με 81-53. Αντίπαλος της Ελλάδας θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού Ιταλία-Βοσνία αύριο στις 14:30.
Το ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό για την Ελλάδα, η οποία δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε να χάνει με double score (22-11) στην πρώτη περίοδο.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, αφού η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (24-40, 20'), με τον Φεβριέ να μας κάνει μεγάλη ζημία.
Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με το τελικό σκορ (81-53 ) να λέει πολλά για την εικόνα του παιχνιδιού.
Για την Εθνική μας πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλαϊτζάκης με 10 πόντους, ενώ για τους Γάλλους κορυφαίος ήταν ο Φεβριέ με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 24-40, 37-62, 53-81

Πηγή: gazzeta.gr