Ήταν αυτός που έπρεπε ΠΑΟΚ-ΟΛΙΜΠΙΚ 2-0

Ο Δικέφαλος εξασφάλισε το εισιτήριο που τον οδηγεί στην κλήρωση της Παρασκευής
επικρατώντας με 2-0 επί της ουκρανικής Ολίμπικ με τέρματα του Μακ και Τσίμιροτ μόλις στο πρώτο ημίχρονο.Ο ΠΑΟΚ στο αποψινό ματς εμφανίστηκε από το πρώτο λεπτό του ματς με σιγουριά,αυτοπεποίθηση και πάθος για να κερδίσει.Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει τις προσπάθειες των παικτών του Δικεφάλου καθώς δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μιχαράτζε.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα με προσήλωση και σχέδιο μην αφήνοντας τους Ουκρανούς να κάνουν το παιχνίδι του.Στο διάστημα 12-17  πραγματοποίησε 2 κορυφαίες ευκαιρίες με τις συνεργασίες Κάμπος,Μακ και Πρίγιοβιτς.Είχε τον έλεγχο του αγώνα με την Ολίμπικ να μένει αδρανοποιημένη και να προσπαθεί να απειλεί μόνο από αντεπιθέσεις.Το γκολ τελικά ήρθε από τον Ρόμπερτ Μακ ο οποίος δεν έχει  ολοκληρώσει πλήρως την προετοιμασία,με έξυπνη προσποίηση ξεγέλασε 2 παίκτες της Ολίμπικ και πλάσαρε ιδανικά τον Μιχαράτζε για το 1-0.Μετά το γκολ η Ολίμπικ  δεν μπορούσε να απειλήσει εξαιτίας της καταλυτικής παρουσίας του Βαρέλα στην άμυνα του Δικεφάλου.Λίγο πριν το ημίχρονο  ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Μιχαράτζε όμως ο Ουκρανός τερματοφύλακας απέκρουσε.Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα εκεί που κανείς δεν το περίμενε,ο Τσίμιροτ έπιασε  ένα ασύλληπτο σουτ πιάνοντας απροετοίμαστη την άμυνα των Ουκρανών και τον Μιχαράτζε ο οποίος έμεινε θεατής βλέποντας την μπάλα να πηγαίνει στο γάμμα της εστίας του.Αυτό το γκολ του Τσίμιροτ σήμανε ιδανικά το 1ο ημίχρονο, καθώς η Ολίμπικ πρέπει πλέον να πετύχει 2 γκολ.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πολύ διαφορετικά, καθώς η Ολίμπικ ήταν πλέον αναγκασμένη να κυνηγήσει το σκορ και να γίνει πιο επιθετική.Ο ΠΑΟΚ χωρίς να αλλάζει κάτι στο παιχνίδι του έκανε καθαρές φάσεις και τα χαλούσε στο τελείωμα όταν πριν καν συμπληρωθούν 5 λεπτά ο Μπίσεσβαρ ήταν αυτός που πέρασε 2 κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας χωρίς όμως αποδέκτη.
Αμέσως μετά την συμπλήρωση μιας ώρας ο ρυθμός στο ματς έπεσε, ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να βρίσκει φάσεις και η Ολίμπικ τον απειλούσε κυρίως όμως με μακρινά σουτ.Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ολίμπικ  έψαχνε το γκολ με τον ΠΑΟΚ σε έναν πιο παθητικό ρόλο να αμύνεται.

Κορυφαίος:Μπίσεσβαρ.Δεν σκόραρε όμως έκανε όλα τα υπόλοιπα, μοίραζε,έκοβε σούταρε και βοήθησε σημαντικά στην επιθετική δημιουργία του ΠΑΟΚ.

Αδύναμος Κρίκος:Πρίγιοβιτς.Ο Σέρβος φορ δυστυχώς δεν ήταν στην καλύτερη βραδιά του καθώς πολλές από τις μπαλιές που του έδινε είτε ο Κάμπος, είτε ο Μπίσεσβαρ είτε δεν τις προλάβαινε είτε τον νικούσε ο Μιχαρατζέ.

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς): Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας (72' Σάχοβ), Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ (66' Ενρίκε), Κάμπος (82' Πέλκας), Μακ, Πρίγιοβιτς

ΟΛΙΜΠΙΚ ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Ρόμαν Σάνζαρ): Μαχαράτζε, Λουκιαντσούκ (46' Μιχούνοβ), Κράβτσενκο, Σαμπάνοβ, Νιεμτσανίνοβ, Μπογκντάνοβ, Τσιμπαλιούκ, Σεστακόβ, Χομουτόβ, Μοχά , Μπιλένκι (71' Μιχάλοβ)