Ικανοποιητικό αποτέλεσμα,κακός ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τον πρώτο του αγώνα με την Ολίμπικ στην Ουκρανία
 ισόπαλος με 1-1.Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Δικέφαλος δεν είχε καλή εικόνα σε όλο το 90λεπτο υστερώντας σε επιθετική δημιουργία,διάθεση και θέληση για ένα καλό αποτέλεσμα.Από την άλλη οι Ουκρανοί ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο παρασυρμένοι και από τον κόσμο τους έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο την νίκη άλλα ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ το ματς έληξε ισόπαλο.Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα Έλληνα  στην ενδεκάδα έπειτα από επτά χρόνια  με  τον Κρέσπο να παίρνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Είδαμε έναν ΠΑΟΚ ο οποίος είχε την κατοχή με το μέρος του όμως είχε μεγάλη αδυναμία  να δημιουργήσει και να κάνει μία τελική προσπάθεια προς την εστία του Μαχαράτζε .Από την άλλη η Ολίμπικ εμφανίστηκε πολύ διστακτική στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, και οι επιθετικοί του Δικεφάλου πίεζαν σε όλο το μήκος του γηπέδου.Έπειτα από το πρώτο εικοσάλεπτο  ο ΠΑΟΚ δημιουργούσε πολλά λάθη κυρίως από την μεσαία γραμμή τα οποία οι Ουκρανοί τα μετέτρεπαν σε ευκαιρίες με τον Ροδρίγο Ρέι να δοκιμάζεται πολλές φορές.Η μοναδική στιγμή που ο Δικέφαλος απείλησε την άμυνα των Ουκρανών ήταν στο 16ο λεπτό όταν μετά από ένα σουτ του Κάμπος η μπάλα είχε τελικό αποδέκτη τον Κρέσπο έκανε το σουτ άλλα η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Με το καλημέρα ο ΠΑΟΚ απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο όταν από κάθετη πάσα του Κάμπος ο Μακ πρόλαβε την έξοδο του Μαχαράτζε πραγματοποιώντας την σέντρα για τον Πρίγιοβιτς ο οποίος δεν κατάφερε για εκατοστά να στείλει με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.Δυστυχώς όμως η απάντηση για την Ολίμπικ ήρθε με γκολ στο 49'  από εκτέλεση φάουλ του Μπογκντάνοβ η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι από δεξιά με αποδέκτη τον Μπιλένκι που πρόλαβε τον Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ρέι.Έπειτα  από το γκολ αυτό οι Ουκρανοί εκμεταλλεύκτηκαν το άγχος και την ψυχρολουσία των παικτών του Δικέφαλου και πραγματοποίησαν 3 απανωτές ευκαιρίες  από λάθη του ΠΑΟΚ στο χώρο του κέντρου.Αυτό ανάγκασε τον Στανόγεβιτς να δράσει από τον πάγκο και να αντικαταστήσει τους Κάμπος και Σάχοβ με τους  Ενρίκε και Μπίσεσβαρ.Ο Ενρίκε 4 λεπτά μετά τον ερχομό του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε ένα απίθανο γκολ όταν πήρε την μπάλα από την γραμμή του πλαγίου και με κυκλική κίνηση αποφεύγει έναν αντίπαλο έτρεξε με την μπάλα προς τα τέρμα αποφεύγοντας ταχύτατα άλλον έναν αντίπαλο και από πολύ πλάγια θέση πλάσαρε τον Μαχαράτζε πραγματοποιώντας το 1-1. Μετά από το γκολ του Δικέφαλου το ματς έχασε τον ρυθμό που είχε καθώς καμιά ομάδα δεν πίεζε για γκολ.Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Ολίμπικ δημιούργησε  ευκαιρίες μία από σουτ του Μπογκντάνοβ και μία από την κεφάλια του Μιχαλιόβ η οποία κατέληξε ελάχιστα άουτ.
Κορυφαίος: Ενρίκε. Όχι μόνο επειδή πέτυχε το γκολ αλλά και από τις ατομικές ενέργειες που έκανε ταλαιπωρώντας πολύ την άμυνα των Ουκρανών.
Αδύναμος Κρίκος: Όλη η μεσαία γραμμή του Δικεφάλου(Σάκχοβ,Κάνιας,Τσιμίροτ) ήταν ο λόγος που ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε παρά μόνο σε μία φάση στο πρώτο ημίχρονο ,ενώ στο δεύτερο μετά το γκολ της Ολίμπικ η μεσαία γραμμή πραγματοποίησε πολλά λάθη  χάνοντας εύκολα την κατοχή.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΆΔΩΝ:Ολίμπικ (Ρόμαν Σάνζαρ): Μαχαράτζε, Λουκιαντσούκ, Κράβτσενκο, Σαμπάνοβ, Νιεμτσανίνοβ, Μπογκντάνοβ, Τσιμπαλιούκ, Σεστακόβ, Χομουτόβ (69' Μιχαλιόβ), Μοχά (64' Μιχουνόβ), Μπιλένκι (78' Σόντεϊ)
ΠΑΟΚ (Αλεκσάνταρ Στανόγεβιτς): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάχοβ (55' Μπίσεσβαρ), Κάμπος (55' Ενρίκε), Πρίγιοβιτς, Μακ (81' Πέλκας)