Έχασε από τη… συνονόματη η ΑΕΚ

Την ήττα με 74-68 από την ΑΕΚ Λάρνακας, γνώρισε η ΑΕΚ, σε ματς προπονητικού χαρακτήρα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο ΟΑΚΑ.

Αρκετά συμπεράσματα έβγαλε ο Γιούρι Ζντοβτς από την ήττα με 74-68 της ΑΕΚ από την ΑΕΚ Λάρνακας, σε φιλικό κεκλεισμένων των θυρών που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Απόντες για την Ένωση ήταν οι διεθνής Μιλόσεβιτς, Ιβάνοβιτς και Ντίξον, με τον Ντούσαν Σάκοτα να ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και τον Γουίλιαμς να προσθέτει άλλους 12. Από τους πρωταθλητές Κύπρου ξεχώρισαν οι Τόμσον και Γκούντγουιν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το τέλος του να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο (18-20). Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ζντοβτς ήταν ανώτεροι και με «όπλο» την άμυνά τους είχαν τον έλεγχο του ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +5 (38-33).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ εξακολουθούσε να διατηρεί τα ηνία (44-37), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Κύπρου ανέβασαν… στροφές. Αρχικά, πέρασαν ξανά μπροστά με ένα σερί 8-0 (44-45), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με το +7 (51-58). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα της Λάρνακας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-33, 51-58, 68-74

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μωραΐτης 3 (1), Παύλος 2, Βασιλειάδης 8 (1), Σάκοτα 15 (4), Μαυροειδής 5, Λαρεντζάκης 8, Ούκιτς 7, Όουενς 8, Γουίλιαμς 12 (2), Βουγιασίνοβιτς, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης.

ΑΕΚ Λάρνακας (Γαβριήλ): Ράντιτιτς 3 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Χίκι 13 (1), Τόμσον 19, Χάρις 9 (1), Γκούντγουιν 18, Γκαρσία 7.