Μαζί στην κορυφή του ομίλου Ελλάδα, Βέλγιο και Βοσνία

Η άνετη νίκη της Εθνικής επί του Γιβραλτάρ επί πορτογαλικού εδάφους δεν είχε... αντίκρισμα, αφού Βέλγιο και Βοσνία δεν είχαν απώλειες στην πρεμιέρα του 8ου προκριματικού ομίλου.

Δεν υπήρχαν ζημίες για τα φαβορί του 8ου προκριματικού ομίλου, στον οποίο μετέχει και η Ελλάδα.

Η Εθνική ομάδα, στο επίσημο ντεμπούτο του Μίχαελ Σκίμπε, αντιμετώπισε το αδύναμο Γιβραλτάρ στο Φάρο-Λουλέ της Πορτογαλίας και παρά την ψυχρολουσία του 1-1 στο 26', δεν κόπιασε να φτάσει στο 4-1. Το ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφερε τρία γκολ σε τρία λεπτά και οι τίτλοι τέλους έπεσαν από νωρίς, αφού στο δεύτερο μισό το σκορ δεν άλλαξε.

Ο Μήτρογλου είχε ανοίξει το σκορ για την Ελλάδα, προτού Γουάιζμαν (44'αυτ.), Φορτούνης (45') και Τοροσίδης (45') συμπληρώσουν τα "γαλανόλευκα" γκολ.

Το ίδιο άνετες ήταν οι νίκες για Βέλγιο και Βοσνία που έπαιξαν με Κύπρο και Εσθονία αντίστοιχα.

Στην "πρώτη" των Μαρτίνες-Ανρί στην τεχνική ηγεσία οι "κόκκινοι διάβολοι" νίκησαν 3-0 στη Λευκωσία. Τα πρώτα δύο γκολ από τον Ρομέλου Λουκάκου (13', 61'), ενώ το τρίτο από τον Φερέιρα-Καράσκο (81').

Την ίδια ώρα στη Ζένιτσα η παρέα του Πιάνιτς είχε εύκολο έργο απέναντι στους Εσθονούς. Από το 7' ο Σπάχιτς είχε ανοίξει το σκορ, προτού Τζέκο (23'πεν.), Μεντούγιανιν (71'), Ιμπίσεβιτς (83') και ξανά Σπάχιτς (90') δώσουν διαστάσεις στην επικράτηση της ομάδας του Μπαζντάρεβιτς.